Pultet e Volksvagen me defekt, hapin çdo makinë tjetër, kompania e mbajti sekret

Publikuar tek: bota, më 12:31 18-08-2015 Pultet e Volksvagen me defekt, hapin çdo makinë tjetër, kompania e mbajti sekret

Mund të hapë të gjitha llojet e automjeteve, nga Volksëagen, Porche, Audi, Bentley madje edhe Lamborghini.

Hulumtuesit kanë zbuluar një defekt masiv të përdorur për hapjen e qindra automjeteve, megjithëse kompania e Volksvagen ka paguar dhjetra avokatë për të mbajtur sekret një nga skandalet më të mëdha të prodhimit të automjeteve dhe që është bërë publik së fundmi.

Behet fjalë për defektin në çipin e përdorur te pulti i makinave “Megamos Kripto” i cili është përgjegjës për enkriptimin e sinjalit midis makinës dhe pultit. Çipi i prodhuar në Zvicër ka një siguri mjaft të dobët, çka i mundëson kujtdo që ka njohuri në elektronikë që të ketë akses në çdo lloj automjeti. Megjithëse çipi ka një enkriptim 96 bit kod sekret dhe një kod të enkriptuar në 32 bit, sipas ekspertëve të teknologjisë është mjaft e lehtë që të hakohet, madje edhe më e thjeshtë se një kod ëireless-i.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013293027877808
array(1) { ["section"]=> string(84) "pultet-e-volksvagen-me-defekt-hapin-cdo-makine-tjeter-kompania-e-mbajti-sekret-18622" }