Punimet për rrjetin e ujësjellësit, nxjerrin në dritë rrënojat e Sarandës antike

Publikuar tek: kulture-art, më 15:38 29-03-2016 Punimet për rrjetin e ujësjellësit, nxjerrin në dritë rrënojat e Sarandës antike Foto ilustruese

Gjatë punimeve për rrjetin e ri të brendshëm të ujësjellësit në qytetin bregdetar të Sarandës, janë zbuluar materiale arkeologjike të qytetit antikt Onezmit (shekIV-VI p.k).

Burimet bëjnë të ditur se dy trakte muri u zbuluan gjatë hapjes së një kanali të ri për instalimin e një tubacioni të ujit të pijshëm në afrësi të një sfere romake në afërsi të bregdetit dhe rreth 100 metër në lindje të qëndrës polivalente.

Mësohet se kompania sipërmarrëse “Strabeg” ka ndërprerë punimet në pjesën e kanalit për t’u krijuar mundesi, specialisteve të arkeolgjisë dhe monumenteve për shqyrtimin e vlerave të mundëshme të fragmentit të rënojave antike.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02279806137085
array(1) { ["section"]=> string(85) "punimet-per-rrjetin-e-ujesjellesit-nxjerrin-ne-drite-rrenojat-e-sarandes-antike-36320" }