Putin flet për një tjetër erë në marrëdhëniet me Turqinë

Publikuar tek: bota, më 21:03 13-11-2017 Putin flet për një tjetër erë në marrëdhëniet me Turqinë

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Turqisë i janë kthyer normales, tha presidenti rus, Vladimir Putin, derisa takoi homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, në qytetin Soçi.

“Dua të theksoj në fillim të takimit tonë se marrëdhëniet tona mund të konsiderohen tërësisht të vendosura”, tha Putin.

Agjencia Ruse e Lajmeve thotë se marrëdhëniet midis Rusisë dhe Turqisë janë tensionuar keq pasi forca ajrore turke ka rrëzuar një avion rus, pranë kufirit me Sirinë, në nëntor të vitit 2015, por, që atëherë, Putin dhe Erdogan kanë ndërmarrë hapa për përmirësimin e tyre.

Së bashku me Iranin, ata kanë sponsorizuar një sërë negociatash për konfliktin e Sirisë në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, shkruan REL.

Duke iu adresuar gazetarëve në Stamboll, përpara se të nisej për në Soçi, Erdogan e ka përshkruar Putinin si “mik të dashur”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 15 mijë shkencëtarë bëhen bashkë dhe japin paralajmërimin e frikshëm për fatin e botës
Ky frut me erë tmerrësisht të keqe por shije mjaft të mirë është i ndaluar në transportin publik »
Article Logic
Execution time: 0.0061869621276855
array(1) { ["section"]=> string(62) "putin-flet-per-nje-tjeter-ere-ne-marredheniet-me-turqine-99438" }