Putin përjashton kundërshtarin e Opozitës nga gara presidenciale, Navalny: Do bojkotojmë zgjedhjet

Publikuar tek: bota, më 18:02 26-12-2017 Putin përjashton kundërshtarin e Opozitës nga gara presidenciale, Navalny: Do bojkotojmë zgjedhjet

Politikani rus i opozitës Alexei Navalny, u përjashtua nga gara zgjedhore që do të mbahet në Rusi në 18 Mars 2018, për shkak të një dënimi penal për korrupsion të marrë disa kohë më parë.

Navalny konsiderohej si i vetmi kandidat që kishte shanse për të fituar kundër Putin.

 Pas këtij vendimi të marrë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, politikani rus i opozitës deklaroi se do të bojkonte zgjedhjet. Navalny u bëri thirrje të gjithë mbështetësve të tij të futeshin në grevë. Kritikët rus thonë se duhet të kontrollohet për të parë nëse është e ligjshme ose jo thirrja e Alexey Navalny.

Zëdhënësi i Putin, Dimitriv Peskov hedh poshtë akuzat nga kritikët se përjashtimi i politikanit të opozitës do të minimizonte legjitimitetin e garës së ardhshme presidenciale.

Putin është duke kërkuar një mandate të katërt, mandat që do ta bënte udhëheqësin më të gjatë të shërbimit rus që nga Joseph Stalin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Luftëanijet ruse pranë kufirit anglez, Britania: Nuk do hezitojmë të mbrohemi
Rëndohet bilanci tragjik nga stuhia në Filipine, 164 të vdekur dhe 171 të zhdukur »
Article Logic
Execution time: 0.0091068744659424
array(1) { ["section"]=> string(103) "putin-perjashton-kundershtarin-e-opozites-nga-gara-presidenciale-navalny-do-bojkotojme-zgjedhjet-104442" }