Putini “mesazh” të fortë botës, i drejtohet Perëndimit

Publikuar tek: bota, më 14:31 10-05-2017 Putini “mesazh” të fortë botës, i drejtohet Perëndimit

Rusia ka mbajtur një paradë të madhe ushtarake bë Sheshin e Kuq, duke treguar fuqinë e pakrahasueshme të Rusisë.

Kremlini shpenzoi rreth 1,7 milion dollarë për të spërkatur retë me një koktej kimik që supozohet të garantojë kohën e mirë për të shfaqur forcën e tij ajrore dhe për të nderuar pilotët rusë që kanë shërbyer në Siri. Marshi vjetor shënon humbjen e Hitlerit në Luftën e Dytë Botërore, edhe pse Vladimit Putin po e përdor këtë për të treguar fuqinë ushtarake moderne të Kremlinit.

Por, Putini me anë të një fjalimi ka përcjellë mesazhe perëndimorëve. Tradicionalisht Putini shfrytëzon adresimin e tij në paradën e Ditës së Fitores, për të bërë thirrje për unitet brenda Rusisë dhe për bashkëpunim më të ngushtë ndërkombëtar kundër terrorizmit.

ui.jpg

 

u.jpg

y.jpg

yii.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shokohen prindërit dhe mjekët, nëna lind beben 7.4 kilogram
SHBA jep 10 milion euro për “kokën” e këtij njeriu »
Article Logic
Execution time: 0.012171030044556
array(1) { ["section"]=> string(57) "putini-mesazh-te-forte-botes-i-drejtohet-perendimit-78140" }