Qendër e re shëndetësore në Vaun e Dejës, Manastirliu: Rehabilitojmë 120 qendra me buxhetin e ri

Publikuar tek: aktualitet, më 13:49 19-11-2019 Qendër e re shëndetësore në Vaun e Dejës, Manastirliu: Rehabilitojmë 120 qendra me buxhetin e ri Ogerta Manastirliu në qendrën e re mjekësore të Vaut të Dejës

Pas rindërtimit, qendra shëndetësore e Vaut të Dejës do të jetë qendër 24 orëshe që do të ofrojë shërbim për 48 mijë banorët e bashkisë Vau i Dejës dhe zonave përreth.

Ministrja Manastirliu inspektoi qendrën e re, ku garantoi financimit për ta kthyer në një qendër 24 orëshe.

“Jam e kënaqur për standardin që sigurojmë për 48 mijë banorët e kësaj zone dhe rrethinave, me këtë qendër model për nga infrastruktura dhe pajisjet dhe me buxhetin e ri, nga Janari 2020 qendra shëndetësore Vau Dejës do të kthehet në qendër me shërbim 24 orë në 7 ditë të javës”, tha Manastirliu.

Duke theksuar vëmendjen e qeverisë në përmirësimin e infrastrukturës së kujdesit parësor, Manastirliu tha se me buxhetin e ri do të finalizohet programi kombëtar i 300 qendrave shëndetësore.

“Investimi në kujdesin parësor është guri i themelit për një sistem shëndetësor ndaj duke jetësuar këtë objektiv të qeverisë, me buxhetin i vitit 2020 financojmë rikonstruksionin e 120 qendrave shëndetësore dhe ambulancave, në kuadër të Programit Kombëtar të 300 qendrave shëndetësore”, tha Ministrja e Shëndetësisë.

Me një investim në vlerën 68 milion lekë, me mbështetjen e Programit Italo-Shqiptar IADSA, qendra shëndetësore Vau i Dejës, ofron me standardin më të lartë shërbimin e urgjencës dhe mikrokirigjisë, vaksinimin e fëmijëve, kontrollin mjekësor bazë, shërbimet për nënën dhe fëmijën, kujdesin për të moshuarit dhe ndjekjen periodike të komunitetit nga mjekët e familjes. Kjo qendër është pajisur dhe me pajisje të reja mjekësore diagnostikuese si: Echo abdominale, Elektrokardiogramë, pajisje për mikrokirurgji, etj. Në kuadër të Programit të 300 qendrave shëndetësore janë investuar 115 milionë lekë në 24 muaj në qarkun e Shkodrës. 10 qendra shëndetësore dhe ambulanca i janë nënshtruar rehabilitimit të plotë në këtë qark.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026084184646606
array(1) { ["section"]=> string(101) "qender-e-re-shendetesore-ne-vaun-e-dejes-manastirliu-rehabilitojme-120-qendra-me-buxhetin-e-ri-186444" }