Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve e pranon për herë të parë: Koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit

Publikuar tek: bota, më 19:18 21-09-2020 Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve e pranon për herë të parë: Koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit Ilustruese

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve kanë pranuar për herë të parë që koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit.

Më parë kjo agjenci kishte deklaruar se virusi përhapej përmes spërklave kur një pacient kollitet ose tështin, duke infektuar njerëzit në kontakt të ngushtë me ta.

Por udhëzimet e reja tregojnë se virusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit, ndërsa sipas tyre COVID-19 mund të qëndrojë në ajër dhe të zhvendoset edhe më shumë se 6 metër.

Viruset që vijnë nga ajri “janë ndër më ngjitëset dhe përhapen lehtësisht”, paralajmëron CDC, ndërsa këshillon njerëzit të pastrojnë ajrin në hapësira të brendshme.


Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011848926544189
array(1) { ["section"]=> string(128) "qendra-amerikane-per-kontrollin-e-semundjeve-e-pranon-per-here-te-pare-koronavirusi-mund-te-shperndahet-edhe-permes-ajrit-221156" }