Qëndrim historik në hapësirë, rikthehet në Tokë astronauti: “Xhiroja më e mirë që kam bërë”

Publikuar tek: bota, më 20:32 18-06-2016 Qëndrim historik në hapësirë, rikthehet në Tokë astronauti:  “Xhiroja më e mirë që kam bërë”

Astronauti britanik, Tim Peake është rikthyer në Tokë pas një qëndrimi historik gjashtë mujor në Stacionin Ndërkombëtarë Hapësinorë, shkruan BBC.

Kapsula “Soyuz”, në të cilën gjendeshin Majori Peaked dhe dy anëtarë të ekipit të tij ka prekur Tokën në 10:15 në Kazakistan.

Peake ka quajtur këtë udhëtim “xhiroja më e mirë që kam bërë”.

Peake është personi i parë në hapësirë, nën udhëheqjen e Mbretërisë së Bashkuar, që nga udhëtimi i Helen Sharman i vitit 1991, njëkohësisht ka bërë ecjen e parë hapësinore nga një astronaut britanik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Turqia anulon marshin pro homoseksualëve, nuk do të lejojmë që “degjenerimi” të na pushtojë
Hillary dhe Bill Clinton bëhen gjyshër për herë të dytë »
Article Logic
Execution time: 0.011214017868042
array(1) { ["section"]=> string(93) "qendrim-historik-ne-hapesire-rikthehet-ne-toke-astronauti-xhiroja-me-e-mire-qe-kam-bere-43944" }