Qeveria britanike nuk pranon anulimin e vizitës së Donald Trump, peticioni nënshkruhet nga 1 milion njerëz

Publikuar tek: bota, më 10:11 30-01-2017 Qeveria britanike nuk pranon anulimin e vizitës së Donald Trump, peticioni nënshkruhet nga 1 milion njerëz

Qeveria e Britanisë së Madhe ka mohuar se është duke menduar anulimin e vizitës të presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Trump pritet të vizitojë së shpejti Britaninë pasi ka pranuar një ftesë nga Mbretëresha e këtij vendi. Megjithatë, vendimi i tij për të pezulluar vizat për shtatë shtete myslimane ka shkaktuar reagim të fortë në të gjithë botën.

Pothuajse një milion njerëz kanë firmosur deri më tani peticionin që detyron Parlamentin dhe Qeverinë britanike që të debatojnë dhe të përgjigjen për kërkesën e qytetarëve. Ata kërkojnë anulimin e vizitës së Trump pasi në të kundërt do të ofendohej Mbretëresha, për shkak të vendimit që ai ka marrë për myslimanët.

Por, BBC raporton se kjo kërkesë nuk do të merret parasysh, pasi për Britaninë aleanca me Trump është e rëndësishme. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013023853302002
array(1) { ["section"]=> string(111) "qeveria-britanike-nuk-pranon-anulimin-e-vizites-se-donald-trump-peticioni-nenshkruhet-nga-1-milion-njerez-67091" }