Qeveria e re në Greqi, zbulohen emrat e ministrave

Publikuar tek: rajon, më 23:34 07-07-2019 Qeveria e re në Greqi, zbulohen emrat e ministrave Parlamenti helen

Kyriakos Mitsotakis tashmë është kryeministri i ri i Greqisë.

Edhe pse numërimi i kutive të votimit është drejt fundit, Mitsotakis dhe partia ‘Demokracia e Re’, deri tani kanë siguruar 158 deputetë në parlamentin grek, mjaftueshëm për të qeverisur vetëm pa koalicion me partitë e tjera.

Sipas medias greke SKAI, Mitsotakis ka publikuar edhe emrat e mundshëm që do të përbëjnë kabinetin qeveritar.

Lista e parashikuar e kabinetit qeveritar:

Ministri i Zhvillimit: Adonis Georgiadis

Ministri i Energjisë: Kostis Hatzidakis

Ministri i Qeverisë Dixhitale: Kyriacos Pierakakis

Ministri i Rendit Publik dhe Migracionit: Michalis Chrysohoidis ose Angelos Syrigoos

Ministri i Financave: Christos Staikouras - Sekretari Shtetëror: Stelios Petsas

Sekretari i Shtetit për Marrëdhëniet Ekonomike: Giannis Kefalogiannis

Ministri i Brendshëm: Takis Theodorakos

Ministri i Turizmit: Olga Kefalogiannis

Ministri i Arsimit: Niki Kerameos Christos Tarantilis

Ministri i Punëve të Jashtme: Nikos Dendias ose Margaritis Schinas

Ministri i Mbrojtjes: Vasilis Kikilias ose Alkiviadis Stephanis

Ministri i Drejtësisë: Nikos Panagiotopulos

Ministri i Shëndetësisë: Kostas Tsiaras

Ministri i Transportit: Miltiadis Varvitsiotis ose Giannis Plakotakis

Ministri i Shëndetësisë: Kostas Tsiaras ose Vassilis Kontotsamanis

Kryetari i Dhomës: Kostas Tassoulas.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069429874420166
array(1) { ["section"]=> string(56) "qeveria-e-re-ne-greqi-zbulohen-emrat-e-ministrave-171458" }