Qeveria legalizon 60 mijë ndërtime pa leje

Publikuar tek: aktualitet, më 07:36 14-05-2015 Qeveria legalizon 60 mijë ndërtime pa leje

Qeveria ka vendosur të legalizojë 60 mijë ndërtime në vend, të cilat ishin parashikuar të shembeshin. Të gjithë shqiptarët që kanë ndërtuar objekte deri në 27 qershorin e 2014-s do të përfitojnë nga ky vendim i qeverisë. Përfitojnë nga ky vendim edhe shqiptarët që nuk e kanë bërë procesin e aplikimit për legalizim.

Llojet e ndërtimeve që do të legalizohen janë ato me funksione banimi, ekonomike, social-kulturore dhe që janë në zotërim të personave juridikë të regjistruar.

Ndërtimet që do të legalizohen, të tipit banesa, duhet të jenë deri në trefishin e sipërfaqes së ndërtimit dhe jo më e madhe se 500 metër katrorë. Ligji i mëparshëm përcaktonte që të drejtën për të legalizuar ndërtimet e kishin ata që kishin ndërtuar para datës 1 janar 2009.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pasagjer në ‘’Porsche’’-in ku u gjet një shotgan, shoqërohet në polici Gjergj Cukali
AMSHC, miliona lekë para fushatës për shoqata anonime, pranë qeverisë »
Article Logic
Execution time: 0.011252880096436
array(1) { ["section"]=> string(48) "qeveria-legalizon-60-mije-ndertime-pa-leje-11120" }