Qeveria ndalon me ligj rritjen e borxhit publik

Publikuar tek: ekonomi, më 13:16 24-05-2016 Qeveria  ndalon me ligj rritjen e borxhit publik Edi Rama dhe Arben Ahmetaj

Në ndryshimin e ligjit organik të buxhetit thuhet se Ministria e Financave ka për detyre të ulë borxhin publik derisa ta çojë në nivelin 40% të Produktit të Brendshëm Bruto.

Sipas  ministrit të Financave Arben Ahmetaj , nuk do lejohet që asnjë qeveri e majtë apo e djathtë të shtojë nga buxheti i shtetit për fushatat elektorale. “Asnjë qeveri nuk ka të drejtë të rrisë borxhin, por  ta zvogëloj atë”.

Opozita ka kundërshuar dhe ka reaguar duke pyetur se ku po shkojnë paratë e shtetit. Sherefedin Shehu ka akuzuar pozitën se paratë e shtetit  po shkojnë për mobilime zyrash. Sipas opozitës, 26 miliardë lekë janë gjysma e investimeve të punëve civile.  Ndërsa deputeti  i PD, Sherefedin Shehu thotë që  këto investime janë zero.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009814977645874
array(1) { ["section"]=> string(53) "qeveria-ndalon-me-ligj-rritjen-e-borxhit-publik-41354" }