Qeveria u ndan fondet bashkive, asnjë projekt për Tiranën, Vlora mer 1/4 e totalit të fondit

Publikuar tek: aktualitet, më 11:02 15-03-2015 Qeveria u ndan fondet bashkive, asnjë projekt për Tiranën, Vlora mer 1/4 e totalit të fondit

Qeveria u ka shpërndarë 3 miliardë lekë bashkive nga Fondi i Zhvillimit të Rajoneve, e ajo që bie në sy është ndarja asimetrike e këtyre fondeve, pa u ndjekur kriteri për t’iu shërbyer një numri sa më të madh banorësh.

Bashkia Vlorë, Himarë e Sarandë kanë përfituar gati ¼ e totalit të shumës së shpërndarë ndërkohë që fshatra si Qeparo dhe Divjaka kanë përfituar më shumë se Bashkia e Lushnjes.

Projektet kryesore të  fondit janë infrastuktura vendore dhe rajonale, “Shqipëria Dixhitale”, projektin e vetëm lokal të fituar nga Korça dhe fondet për projektet arsimore.

Ja se sa kanë përfituar qarqet nga ndarja e fondit:

Qarku i Dibrës - 145 miliionë lekë / 4 projekte

Qarku i Elbasanit - 166 milionë lekë / 9 projekte

Qarku i Fierit - 189 milionë lekë / 10 projekte

Qarku i Korçës - 191 milionë lekë / 8 projekte

Qarku i Beratit - 236 milionë lekë / 10 projekte

Qarku i Durrësit - 259 milionë lekë / 6 projekte

Qarku i Shkodrës - 90 milionë lekë / 7 projekte

Qarku i Lezhës - 72 milionë lekë / 6 projekte

Qarku i Vlorës - 565 milionë lekë / 10 projekte

Qarku i Gjirokastrës - 24 milionë lekë / 2 projekte

Qarku i Kukësit - 80 milionë lekë / 3 projekte

Qarku i Tiranës - 230 milionë lekë / 7 projekte

Fondi Shqiptar i Zhvillimit - 378 milionë lekë

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ilir Meta, në tetë vite, vetëm dy herë ka vizituar selinë e socialistëve
KQZ: Rëndësi të veçantë për zgjedhësit me aftësi të kufizuara »
Article Logic
Execution time: 0.011234998703003
array(1) { ["section"]=> string(85) "qeveria-u-ndan-fondet-bashkive-asnje-projekt-per-tiranen-vlora-mer-1-4-e-totalit-5938" }