Qeveritë me shumicë grash, RAMA publikon renditjen e PAPRITUR të SHQIPËRISË (FOTO)

Publikuar tek: aktualitet, më 14:19 05-10-2019 Qeveritë me shumicë grash, RAMA publikon renditjen e PAPRITUR të SHQIPËRISË (FOTO) Edi Rama gjatë një fjalimi në parlament

Kryeministri Rama publikoi renditjen e ‘’UN Ëomen” dhe Unioni ‘’Gratë në Politike’’ për ‘’10 shtetet me përfaqësimin më të madh të femrave në qeveri’’.

Qeveria jonë renditet në vendin e pestë, ku ministret femra dominojnë përbërjen e ekzekutivit të vendit tonë me 53.3%.
 
Shqipëria parakalohet nga Spanja, Finlanda, Nikaragua dhe Suedia.

Përkatësisht qeveria e përbërë nga Rama dhe 14 ministrat, ka 8 ministre:

Olta Xhaçka-Ministre e Mbrojtjes

Anila Denaj-Ministe e Financave dhe Ekonomisë

Besa Shahini-Ministre e Arsimit dhe Sportit

Belinda Balluku-Ministre e Infrastrukturës dhe Energjitikës

Ogerta Manastirliu-Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Elisa Spiropali-Ministre e Shtetit për Marrëdhënie me Parlamentin

Elva Margariti-Ministrie e Kulturës dhe

Etilda Gjonaj-Ministre e Drejtësisë.

rama.PNG

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030359029769897
array(1) { ["section"]=> string(86) "qeverite-me-shumice-grash-rama-publikon-renditjen-e-papritur-te-shqiperise-foto-180910" }