Qindra inspektime doganore, Ministria e Tregtisë: Nuk ka kontrabandë të mallrave serbe në Kosovë

Publikuar tek: rajon, më 22:40 15-04-2019 Qindra inspektime doganore, Ministria e Tregtisë: Nuk ka kontrabandë të mallrave serbe në Kosovë Taksa 100% ndaj mallrave serbe, vendosur nga qeveria Haradinaj ne nentor te vitit 2018

Shefi i Kabinetit të ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Durim Limaj, ka deklaruar se pas dhjetra inspektimeve doganore, rezulton se nuk ekziston kontrabandë e mallrave serbe në Kosovë.

Ministria e Tregtisë dhe e Industrisë së Kosovës deklaroi se parimet për vendosjen e taksës kanë qenë ekonomike, për shkak të barrierave që këto dy vende i kanë vendosur Kosovës.

Limaj ka thënë se qytetarët janë vetëdijesuar pas tarifës ndaj produkteve serbe dhe numri i këtyre produkteve është shumë simbolik në raftet e dyqaneve në Kosovë.

‘Vendosja e flamujve ka ndikuar shumë te qytetarët dhe ata e kanë shumë të vështirë të blejnë produkte të Serbisë dhe të shkojnë e ta paguajnë në arkë’, ka thënë shefi i kabinetit Durim Limaj.

Shefi i Kabinetit tha se deri më tani ka vetëm aludime përsa i përket kontrabandës së mallrave serbe.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tensionet me Turqinë, SHBA shton praninë ushtarake në Greqi
»
Article Logic
Execution time: 0.010671854019165
array(1) { ["section"]=> string(101) "qindra-inspektime-doganore-ministria-e-tregtise-nuk-ka-kontrabande-te-mallrave-serbe-ne-kosove-160577" }