Qiratë/Zbardhen çmimet e referencës për Shqipërinë, lokalet e ish-Bllokut jo më pak se 10 dollarë/m2

Publikuar tek: aktualitet, më 06:49 16-06-2015 Qiratë/Zbardhen çmimet e referencës për Shqipërinë, lokalet e ish-Bllokut jo më pak se 10 dollarë/m2 Zona e ish-Bllokut në Tiranë

Zbardhen çmimet e referencës për çmimet e qirave në gjithë vendin, për lokalet, zyrat, bodrumet, garazhet dhe parkimet. Këto çmime do të shërbejnë për vjeljen e tatimeve te pronarët e tyre

.

Një lokal në një nga zonat më të shtrenjta në Tiranë nuk mund të jepet me qira më pak se 10 dollarë për metër katrorë. Kurse parkimet, sipas gazetës ''Shqip'',  do jenë nga 54 lekë deri në  171 lekë për metër katrorë. Për dyqanet është 178-250 lekë për m2.

Në përgjithësi formula që do të zbatohet për llogaritjen e çmimit të qirasë është kjo: 0.3% të çmimit të shitjes së një metër katrori. Sipas klasifikimit qyteti më i shtrenjtë është Tirana, sa u përket qirave dhe pas tij vjen Durrësi e më pas Vlora. Kurse qiratë më të lira i ka Fushë-Arrësi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kolumbiani i Kokainës: Do merrja në Tiranë 1 milion euro
E plagosën në burg, ish-kryekomunari fiton 38 milionë lekë »
Article Logic
Execution time: 0.013190031051636
array(1) { ["section"]=> string(105) "qirate-zbardhen-cmimet-e-references-per-shqiperine-lokalet-e-ish-bllokut-jo-me-pak-se-10-dollare-m2-13681" }