Qytetarët të pabindur ndaj mbajtjes së maskës, gjobiten 729 persona me nga 3,000 lekë (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 12:59 27-11-2020 Qytetarët të pabindur ndaj mbajtjes së maskës, gjobiten 729 persona me nga 3,000 lekë (VIDEO)

Qytetarët shqiptarë vijojnë të jenë të pabindur ndaj rregullave të vendosura nga qeveria për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Policia e Shtetit ka njoftuar se gjatë ditës së djeshme janë vendosur 729 gjoba me nga 3,000 lekë për mos vendosjen e maskës.

Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 7 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Njoftimi i plotë:

Vijojnë kontrollet në të gjithë vendin, për zbatimin e masave anticovid.

Ndëshkohen me masë administrative 3.000 lekë, 729 qytetarë që nuk kishin vendosur maskat mbrojtëse.

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës së re për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.

Si rezultat i këtyre kontrolleve, gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 729 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 7 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër i bëhet thirrje të gjithë qytetarëve që të zbatojnë masat anticovid dhe të mos dalin nga banesat e tyre pas orës 22:00 deri në orën 06:00. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Covid-19 'hyn' tek institucionet shtetërore në Berat! Infektohen 5 mësues, 2 mjekë dhe 2 policë
Mjeku Bledi Nini humbi betejën me COVID tre ditë më parë, QSUT shpreh ngushëllimet »
Article Logic
Execution time: 0.01140308380127
array(1) { ["section"]=> string(97) "qytetaret-te-pabindur-ndaj-mbajtjes-se-maskes-gjobiten-729-persona-me-nga-3-000-leke-video-229314" }