Qytetarët të pabindur/ Në 4 ditë gjobiten 1552 persona pa maskë, 16 vetë po lëviznin pas orës 22:00

Publikuar tek: aktualitet, më 15:10 01-12-2020 Qytetarët të pabindur/ Në 4 ditë gjobiten 1552 persona pa maskë, 16 vetë po lëviznin pas orës 22:00

Ndëshkohen me masë administrative 1552 qytetarë që u konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse, gjatë katër ditëve të fundit.

Masë administrative edhe për 1 subjekt që nuk respektoi masat anticovid.    

Gjithashtu, janë ndëshkuar me masë administrative 16 qytetarë që u konstatuan duke lëvizur në këmbë pas orës 22:00, gjatë katër ditëve të fundit. 
 
"Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës së re për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.   
 
Si rezultat kontrolleve, gjatë 4 ditëve që lamë pas, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 1552 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.   
 
Gjithashtu, gjatë kontrolleve, shërbimet e Policisë kanë konstatuar dhe ndëshkuar me masë administrative 1.000.000 lekë, një subjekt (lokal) në ambientet e të cilit nuk respektoheshin protokollet e sigurisë. 
 
Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 27 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.  
 
Gjithashtu, gjatë kontrolleve në këto katër ditë, pas orës 22:00 janë konstatuar 16 qytetarë që lëviznin në rrugë pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me masën administrative 10.000 lekë secili.  
 
Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër i bëhet thirrje të gjithë qytetarëve që të zbatojnë masat anticovid dhe të mos dalin nga banesat e tyre pas orës 22:00 deri në orën 06:00",- njofton policia.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « TRAGJEDI në familjen shqiptare në Greqi, përfshihet nga FLAKËT banesa, tezja shpëton dy fëmijët, HUMB jetën 16-vjeçari
Brataj zbulon se kur mbyllen shkollat: Spitalet rajonalë hapen vetëm nëse ezaurohet Covid 4 »
Article Logic
Execution time: 0.013528823852539
array(1) { ["section"]=> string(104) "qytetaret-te-pabindur-ne-4-dite-gjobiten-1552-persona-pa-maske-16-vete-po-leviznin-pas-ores-22-00-229783" }