Qyteti antik i Hebronit bëhet pjesë e listës së UNESKO

Publikuar tek: kulture-art, më 18:04 07-07-2017 Qyteti antik i Hebronit bëhet pjesë e listës së UNESKO

Organizata Botërore e Trashgimisë Kulturore, ka shpallur si pjesë të sajën  qytetin e vjetër palesitnez të Hebronit dhe Varrin e Patriarkëve në Bregun e pushtuar Perëndimor të Palestinës.

Rezoluta e miratuar nga komiteti i Agjencisë për Kulturë të Kombeve të Bashkuara gjithashtu këtë destinacion e vendosur në listën e vende “në rrezik”.

Varri i Patriarkëve, i njohur edhe si Xhamia e Ibrahimit, nderohet nga hebrenjtë, myslimanët dhe të krishterët. Në renditjen e feve, ai është vendi i dytë më i shenjtë në judaizëm dhe i katërti në islam. Në Qytetin e Vjetër të Hebronit jetojnë mbi 200 000 palestinezë dhe disa qindra izraelitë./newsbomb.al

 

download.jpg

86_HebronMap3.jpg

ec20d189aa194cf3811d2b44b53837a1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021389961242676
array(1) { ["section"]=> string(60) "qyteti-antik-i-hebronit-behet-pjese-e-listes-se-unesko-85395" }