“Qyteti i binjakëve” në Bosnje-Hercegovinë

Publikuar tek: bota, më 22:01 18-04-2015 “Qyteti i binjakëve” në Bosnje-Hercegovinë

Buzim është një qytet në Bosnje-Hercegovinë ku lindin më shumë binjakë.

Nga 20.000 që është numri i banorëve në Buzim, 200 çifte  janë binjakë. Tashmë Buzim njihet si “vendi i binjakëve”pasi kanë lindur 200 çifte binjakësh. Kreu i shtetit në bashkëpunim me  banorët e Buzim e ka menduar këtë si mundësi për të tërhequr vizitorë.

Sipas mjekëve në spitalin lokal pritet që të lindë një çift binjakësh në çdo 88 lindje. Ky është vend patriarkal dhe njerëzit kryesisht martohen me njëri-tjetrin.

Gjatë luftës lindën të paktën 21 çifte binjakësh.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013745069503784
array(1) { ["section"]=> string(45) "qyteti-i-binjakeve-ne-bosnje-hercegovine-9139" }