Raketa e Koresë së Veriut, reagon NATO: Shkelje e pamatur e rezolutave të OKB-së

Publikuar tek: bota, më 11:50 15-09-2017 Raketa e Koresë së Veriut, reagon NATO: Shkelje e pamatur e rezolutave të OKB-së

Pas hedhjes së raketës së dytë nga Korera e Veriut ka reaguar NATO.

Sekeretari i Përgjitshëm i NATO-s Jens Stoltenberg e cilësoi veprimin nga ana e Koresë së Veriut si një shkelje të pamatur të rezolutave të OKB-së.

“Lëshimi i një rakete tjetër nga Koreja e Veriut është një shkelje e rrezikshme e e rezolutave të OKB-së që ndalon për Phenianin çdo zhvillim të armëve balistike dhe bërthamore. Ky kërcënim i madh i paqes dhe sigurisë kërkon një përgjigje globale”, ka shkruar Stoltenberg në Twitter.

Koreja e Veriut hodhi sot raketën e radhës balistike në drejtim të Japonisë në rajonin e Hokkaido dhe më pas ra në Oqeanin Paqësor. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FOTOT E TMERRIT, Shikoni si janë djegur qytetarët nga sulmi terrorist në Londër
Shqiptari më i urryer në Amerikë, Martin Shkreli do të vuajë dënimin në burgun e “kollareve të bardha” »
Article Logic
Execution time: 0.0091650485992432
array(1) { ["section"]=> string(84) "raketa-e-korese-se-veriut-reagon-nato-shkelje-e-pamatur-e-rezolutave-te-okb-se-92450" }