Rama dhe Vuçiç flasin për “drejtësi europiane”, por “CAS” është ndërkombëtar

Publikuar tek: politike, më 17:04 10-07-2015 Rama dhe Vuçiç flasin për “drejtësi europiane”, por “CAS” është ndërkombëtar

Menjëherë pasi u bë publik lajmi se Gjykata e Arbitrazhit Sportiv i ka dhënë fitoren 3-0 në tavolinë Shqipërisë në ndeshjen kundër Serbisë, kryeministri Edi Rama reagoi duke e konsideruar vendimin si një “drejtësi europiane”.

Edhe kryeministri serb, Alekasandar Vuçiç ka shkruajtur në twitter se “drejtësia europiane u kthye në padrejtësi globale”.

Por të dy kryeministrat gabojnë kur flasin për “drejtësi europiane” sepse Gjykata e Arbitrazhit Sportiv nuk mbulon vetëm kontinentin europian, por ka status ndërkombëtar. Për nuk mund të flasim për “drejtësi europiane” për sa kohë CAS gjykon dhe jep vendime për të gjitha shtetet në botë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0092880725860596
array(1) { ["section"]=> string(77) "rama-dhe-vucic-flasin-per-drejtesi-europiane-por-cas-eshte-nderkombetar-15823" }