Rama: Do të ndërtojmë një park me të gjitha lulet e përmendura në Bibël e Kuran

Publikuar tek: aktualitet, më 17:05 20-03-2015 Rama: Do të ndërtojmë një park me të gjitha lulet e përmendura në Bibël e Kuran

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot i pranishëm në Simpoziumin “Roli i Bektashinjve”, ku ka folur rreth bashkëjetesës fetare në Shqipëri. Rama tha se bektashinjtë kanë një kontribut të paçmuar për vendin dhe se bektashizmi është çelësi i artë i bashkëjetesës.

Rama ka njofruar së do të ndërtohet një park, në të cilin do të mbillen të gjitha bimët e përmendura në Kuran dhe Bibël.

“Mu duk me vend dita për tu përcjellë idenë e ndërtimit në Tiranë të një parku të besimit. Një hapësirë publike e gjelbër e mbjellë me të gjitha lulet dhe bimët që përmenden në Kuran dhe Bibël. Në këtë park kushtuar bashkëjetesës, fëmijët, prindërit, gjyshet dhe gjyshërit e kryeqytetit dhe të qyteteve të tjera dhe vizitorët e huaj, do të mund të gjejnë jo vetëm të gjitha krijesat e gjelbra të këtyre librave të shenjtë, por edhe imazhet që u bëjnë jehonë. Të gjithë duhet tu jenë mirënjohës komuniteteve fetare dhe bektashizmit. Mirënjohje të gjithëve”, tha Rama gjatë fjalës së tij.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 1010 leje legalizimi në Fushë-Krujë, Lame: Për Krujën po punojmë një strategji me Inst. e Monumenteve
Ndërtimet te Liqeni Artificial, nesër protestë para kryeministrisë »
Article Logic
Execution time: 0.012081861495972
array(1) { ["section"]=> string(83) "rama-do-te-ndertojme-nje-park-me-te-gjitha-lulet-e-permendura-ne-bibel-e-kuran-6492" }