Rama e thotë për herë të parë në sy të mjekëve dhe duartrokitet: Paga e personelit shëndetësor do rritet me 40%

Publikuar tek: aktualitet, më 14:38 21-09-2020 Rama e thotë për herë të parë në sy të mjekëve dhe duartrokitet: Paga e personelit shëndetësor do rritet me 40% Rama

Kryeministri Edi Rama ka treguar për herë të parë se sa do të rritet paga për mjekët dhe infermierët, premtim që e ka dhënë pak kohë më parë, por pa caktuar një shifër konkrete.

Gjatë një vizite në maternitetin e ri në Berat, Rama ka thënë në sy të personelit shëndetësor se paga për mjekët dhe infermierët do të rritet me 40%, një shifër kjo mjaft e konsiderueshme.

“Janë projekte shumë cilësore. Qershia mbi tortë është ndërhyrja që do bëjmë për pagat e personelit shëndetësor. Do jetë rritje e konsiderueshme.  Nuk e kemi ende shifrën finale por besoj se do arrijmë në 40%. Do kemi rritje 40%”, tha Rama.

Më herët kryeministri ka premtuar se rritja do të planifikohet në buxhetin e vitit 2021.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013262033462524
array(1) { ["section"]=> string(116) "rama-e-thote-per-here-te-pare-ne-sy-te-mjekeve-dhe-duartrokitet-paga-e-personelit-shendetesor-do-rritet-me-40-221123" }