Rama: Ka ardhur momenti për hapjen e dosjeve, PD krijoi zhurmë dhe alibi

Publikuar tek: aktualitet, më 13:30 18-03-2015 Rama: Ka ardhur momenti për hapjen e dosjeve, PD krijoi zhurmë dhe alibi

Kryeministri Edi Rama ka thënë sot se hapja e dosjeve është një detyrim për te gjithë ata që vuajnë nga përndjekja e regjimit diktatorial. Rama tha se ka ardhur momenti për tu bërë një gjë e tillë dhe se qeveria e kaluar, i ka përdorur dosjet për presion duke mos i trajtuar si çështje themelore.

“Hapja ose moshapja e dosjeve nuk ndryshon parametrat ekonomikë të vendit, nuk ndryshon dhe mbase shumëcka tjetër në rrugën e përpjekjeve për të adresuar gjërat që duhet të ndryshojnë është një detyrim që ne e kemi ndaj të gjithë atyre që vuajtën përndjekjen e regjimit të shkuar”, ka thënë Rama.

Kryeministri u shpreh se qeveria e kaluar i vuri kapak çëshjtes dhe krijoi shumë zhurmë dhe alibi. Ai tha se hapja e dosjeve është një vlerë për lirinë në sytë e atyre që nuk e kanë përjetuar komunizmin.

“Është një proces që Shqipëria nuk mund ta shmangë më tutje dhe i jep dinjitet aspiratës sonë që kërkon të jetojë e lirë në demokracinë e sotme, proces që kontribuon në dhënien e një vlere të plotë për lirinë në sytë e atyre që nuk e kanë jetuar komunizmin në sytë e atyre që si djali im e kanë të pamundur ta parafytyrojnë cka është dëgjuar për atë kohë” tha kryeministri Rama.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Transferuan me kompjuter 139 mijë euro në llogaritë e tyre, arrest me burg për të rinjtë shqiptarë
Tom Doshi: Prokuroria të marrë videon e aeroportit të Hanoverit »
Article Logic
Execution time: 0.012245893478394
array(1) { ["section"]=> string(74) "rama-ka-ardhur-moment-per-hapjen-e-dosjeve-pd-krijoi-zhurme-dhe-alibi-6255" }