Rama: Kam dy javë që ndihem më i vogël se Erion Braçe, përballë atyre heronjve që erdhën si engjëj dhe shpëtuan jetë nën rrënoja

Publikuar tek: aktualitet, më 20:20 11-12-2019 Rama: Kam dy javë që ndihem më i vogël se Erion Braçe, përballë atyre heronjve që erdhën si engjëj dhe shpëtuan jetë nën rrënoja Kryeministri Rama mbremjen e sotme te Pallati i Brigadave

Kryeministri Rama ka zhvilluar mbrëmjen e sotme takimin e fundvitit me ambasadorët e vendeve të huaja të akredituar në Tiranë, ndërsa theksi i fjalës së tij ka qenë situata pas tërmetit të 26 nëntorit.

Rama është shprehur ndër të tjera se gjatë këtyre dy javëve është ndjerë më i vogël se Erion Braçe përballë heronjve të heshtur të tragjedisë që kanë nxjerr njerëz nga rrënojat, duke iu referuar ekipeve të kërkim-shpëtimit nga gjithë vendet mike të Shqipërisë.

“Kam dy javë që ndihem shumë herë më i vogël se Erion Braçe, edhe sot, edhe më i vogël përballë shembullit të gjithë atyre heronjve që ishin këtu mes nesh, që siç erdhën ikën, si ëngjëj mbrojtës që u shfaqën dhe u zhdukën dhe këtu. Nuk bëhet fjalë për lartësi as fizike dhe as politike. Por bëhet fjalë për atë që thotë Shën Pali ishte ndjesia e brendshme. Ekziston një varg që është i njëjtë në të gjithë librat e shenjtë. Kush shpëton një jetë ka shpëtuar të gjithë njerëzimin. Nuk e di çfarë mund të thuhet për ata që kanë shpëtuar më shumë se një jetë. Por di që çka ata bënë dhe çka ata e bënë para syve tanë do të luajë më shumë rol në gjithë konstitucionin tonë në raport me Europën”, ka thënë Kryeministri Edi Rama.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Nuk do ta harroj kurrë’, Rama i prekur falenderon ekipet e huaja: Njerëzit tanë dhe tuaj luftuan në netë të jashtëzakonshme
“Liria e shtypit shqiptar në RREZIK”, gazetari ITALIAN flet për Rai 3: U kërcënova me vdekje pas shkrimit të Ramës, tha gjëra të tmerrshme për... (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011323213577271
array(1) { ["section"]=> string(133) "rama-kam-dy-jave-qe-ndihem-me-i-vogel-se-erion-brace-perballe-atyre-heronjve-qe-erdhen-si-engjej-dhe-shpetuan-jete-nen-rrenoja-189128" }