Rama kërkesë Parlamentit: Gjendja e Jashtëzakonshme të vazhdojë deri në 31 mars

Publikuar tek: aktualitet, më 10:17 16-12-2019 Rama kërkesë Parlamentit: Gjendja e Jashtëzakonshme të vazhdojë deri në 31 mars

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar zgjatjen e periudhës së Gjendjes së Jashtëzakonshme.

Ai i ka bërë kërkesë Parlamentit për zgjatjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore deri në 31 mars. Gjendja e Jashtëzakonshme në vend u shpall pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima. 

Kujtojmë se me dhjetra familje ndodhen ende të strehuara nëpër çadra ndërsa dimri ka trokitur dhe temperaturat sa vjen e ulen duke e bërë edhe më të vështirë situatën për të pastrehët. 

Për këtë, dy ditë më parë, Rama ngriti Ministrinë e Shtetit për Rindërtimin, në krye të së cilës vendosi ish-ministrin e Financave, Arben Ahmetaj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U dëmtuan nga tërmetet, IKMT nis këtë mëngjes shembjen e 7 pallateve
‘Fitoi jeta mbi gjithçka…’ Rrëfimet e mjekëve të urgjencës kombëtare për të mbijetuarit e tërmetit: U futëm thellë rrënojave për t’u dhënë të plagosurve oksigjen (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.013041019439697
array(1) { ["section"]=> string(85) "rama-kerkese-parlamentit-gjendja-e-jashtezakonshme-te-vazhdoje-deri-ne-31-mars-189526" }