Rama kritikoi Francën se s’po shpërndante vaksinat, përgjigjet ashpër Ambasada: Jemi donator më i madh i Shqipërisë, e papërshtatshme të sulmosh një vend mik

Publikuar tek: aktualitet, më 12:29 16-01-2021 Rama kritikoi Francën se s’po shpërndante vaksinat, përgjigjet ashpër Ambasada: Jemi donator më i madh i Shqipërisë, e papërshtatshme të sulmosh një vend mik Ambasada franceze - Rama

Ambasada Franceze në Shqipëri i është përgjigjur akuzave të kryeministrit Edi Rama, i cili në një intervistë tha se Franca kishte mbajtur vaksinat kundër koronavirusit stok dhe nuk ua ka shpërndarë vendeve në nevojë.

Ambasada i kujton Ramës se BE, është donatori më i madh në vend me 100 milion euro në sektorë të ndryshëm.

Ndër të tjera mohon se Franca ka stok vaksinash, teksa lajmin e Ramës e ka konsideruar të pavërtetë teksa shkruan se është e papërshtatshme të sulmosh në këtë mënyrë një vend mik dhe aleat.

"Kjo mbasadë kujton se çdo vit, Bashkimi Evropian është donatori më i madh i Shqipërisë me më shumë se 100 milion euro në sektore të ndryshem. Ndërsa Franca do të arrije qëllimin e saj për një milion njerez të vaksinuar në fund të janarit. Kryeministri ngriti pyetjen se pse Franca duhet të ketë një stok vaksinash që nuk mund t'i përdorte, në vend që t'i ndajë me të tjerët. Përvec natyrës të pavërtete të këtij informacioni, por që mund të jetë shumë i ndjeshëm për mendjet e njerëzve, kjo ambasadë konsideron se nuk është e përshtatshme tq sulmosh në këtë mënyre nominative një vend mik dhe aleat," thuhet ndër të tjera në deklaratën e Ambasadës.

cxvxcnvbbcb.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama homazh Ismail Qemalit, në ditën e lindjes: Për Shqipërinë që bëre Zonjë, o Ati ynë, brez pas brezi të qofshim falë!
36 mijë dosje stok, zv.kryetari i Gjykatës së Lartë: Situatë anormale, mezi presim anëtarët e rinj. Ja kur do jetë funksionale »
Article Logic
Execution time: 0.010798931121826
array(1) { ["section"]=> string(160) "rama-kritikoi-francen-se-s-po-shperndate-vaksinat-pergjigjet-ashper-ambasada-jemi-donator-me-i-madh-i-shqiperise-e-papershtatshme-te-sulmosh-nje-vend-mik-235225" }