Rama kthehet pas në kohë, flet për FATOS NANON, ET’HEM RUKËN, YLLI BUFIN: Kanë patur pesha të rënda

Publikuar tek: politike, më 12:51 29-01-2018 Rama kthehet pas në kohë, flet për FATOS NANON, ET’HEM RUKËN, YLLI BUFIN: Kanë patur pesha të rënda

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me të rinjtë e fondacionit "Qemal Stafa" për Reformën në Drejtësi sipas perspektivës europiane.

Duke folur mbi rëndësinë e shkëmbimit të eksperiencave mes të rinjve dhe atyre që e themeluan dhe kontribuan në vite në Partinë Socialiste, Rama është kthyer pas në kohë dhe ka përmendur disa nga emrat më të rëndësishme të kësaj force politike, si Fatos Nanon, Et’hem Rukën, Ylli Bufin etj.

“Në një kohë jo të lehtë të dëgjohen dhe ndërkohë të sigurohet krijimi i një tradite vazhdimësie ku ne jemi socialistë jo se jemi në politikën aktive të ditës  dhe për të bashkuar eksperiencat. Janë emra si Et’hem Ruka, Fatos Nano, Ylli Bufin njerëz që kanë pasur pesha të rënda në vendimarrjen e PS, me ne që sot i kemi këto përgjegjsi dhe pesha dhe me tjerë që i përkasin botës akademike, shoqërisë civile ku përkatësia nuk është kaq e drejtëpërdrjetë sa e atyre që janë të lidhur me këtë familje politike që indirekt na vlen si nj përkatësi në një hapësirë vlerash e parimesh, ideshë , në hapësirën ku zhvillohet jeta politike, udhëkryqe që u vlejnë të rinjëve për të kuptuar evoluciuonin, ndryshimet e mëdha që kanë ndodhur në raport me këto koncepte, cfarë është sot të jesh i majtë, apo i djathtë kush janë pikat që priten ku s’ka prerëse. Fondacioni duhet të vazhdojë traditën e bashkëpunimit me fondacione të rrjetit të majtës progresiste në Europën e sotme”, tha Rama.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01184606552124
array(1) { ["section"]=> string(102) "rama-kthehet-pas-ne-kohe-flet-per-fatos-nanon-et-hem-ruken-ylli-bufin-kane-patur-pesha-te-renda-108333" }