Rama lë gjurmën e tij mbi tubin gjigand. Kryeministri publikon ç’vizatoi (FOTO)

Publikuar tek: politike, më 16:02 18-04-2016 Rama lë gjurmën e tij mbi tubin gjigand. Kryeministri publikon ç’vizatoi (FOTO)

Kryeministri Edi Rama lë gjurmën e tij mbi tubin gjigand, teksa qe i pranishëm në mbërritjen e tubave gjigandë të gazsjellësit TAP.

Ai ka vizatuar një llampë.

“Sot në Durrës ku kanë mbërritur tubat gjigandë të gazsjellësit TAP që hyn në një fazë të re investimesh.

Në pak muaj pas nisjes së punimeve për rrugët e aksesit dhe urat në zonën ku kalon gazsjellësi, TAP-i është shndërruar në një prej motorëve kryesor të zhvillimit ekonomik dhe social të vendit. Janë mbyllur në masën 56% punimet e parashikuara për fazën e parë dhe brenda vitit do të përfundojë ndërtimi dhe rehabilitimi i plotë i mbi 100 km rrugë dhe i 43 urave. Investimi për këtë pjesë tejkalon vlerën e 60 milionë eurove dhe ka krijuar mbi 1000 vende të reja pune. Këto rrugë aksesi dhe këto ura në zonat rurale, kanë ndikuar drejtpërdrejtë në një rritje të nivelit të jetesës përmes rritjes së aktivitetit ekonomik të këtyre zonave përfituese dhe sidomos për fermerët e qarqeve të Korçës, Beratit, e Fierit, që tashmë kanë një akses shumë të lehtësuar për në tregjet bujqësore.

Faza e parë e punimeve ka dëshmuar se impakti i parë i TAP-it në ekonomi është edhe më pozitiv se parashikimet. Ndërkohë qeveria po negocion marrjen nga TAP të një përfitimi financiar direkt, të cilin të gjitha vendet e tjera përveç Shqipërisë e kanë marrë. (Sepse vetëkuptohet që në Shqipëri, deri në ardhjen e kësaj qeverie, askush s'e kishte vënë ujin në zjarr për të nënshkruar me TAP-in një kontratë dinjitoze me një përfitim për vendin, thjesht simetrik me atë të vendeve të tjera!)’’, shkruan ai.

ediramavizatim2.jpg

 

 

 

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0090799331665039
array(1) { ["section"]=> string(82) "rama-le-gjurmen-e-tij-mbi-tubin-gjigand-kryeministri-publikon-c-vizatoi-foto-37985" }