Rama dhe Basha mesazhe ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Avni Mulës

Publikuar tek: aktualitet, më 22:04 29-10-2020 Rama dhe Basha mesazhe ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Avni Mulës Inva dhe Avni Mula

Ditën e sotme ka ndërruar jetë kompozitori i madh Avni Mula. Lajmin e ka bërë me dije e buja e tij, sopranoja Inva Mula.

Reagimet nga miqtë dhe personalitetet janë të shumtë. Ndërkohë ka reaguar dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, me një fjali në rrjete sociale. “Lamtumirë Avni Mula u prehsh në paqe”, shkruan Rama.

122910448_10158274228021523_3942807981273271815_n.jpg

Ndërkohë ka reaguar dhe kreu demokrat Lulzim Basha, i cili me anë të një reagimi në rrjete sociale, shpreh ngushëllimin për familjen Mula.

“Arti dhe artdashësit shqiptarë humbën sot Avni Mulën artistin e madh dhe kompozitorin që ndriçoi me artin e tij kohët e errëta e na la pas një krijmtari të vyer. Mendimet e mia sot janë për Invën dhe familjen Mula, miqtë dhe kolegët e artistit të madh Avni Mula. U prehtë në paqe“, shkruan Basha.

Homazhet kryen nesër, 30 tetor, ora 11:00-13:00 në hollin e Universitetit të Arteve, Tiranë.

Avni Mula është një nga kompozitorët më të mëdhenj të Shqipërisë, që ka marrë disa nga medaljet më të larta të vlerësimit nga qeveria shqiptare, dekoratën e Artistit të Popullit të Shqipërisë dhe dekoratën Nderi i Kombit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndarja nga jeta e Avni Mulës, reagon Veliaj: Një nga pasuritë më të mëdha artistike të kombit tonë. Do t’i mungojë artit shqiptar
‘E ku qëndron problemi këtu?!’ Spiropali ‘kopjon’ ish drejtoreshën e Tatimeve, plasin të qeshura në studio »
Article Logic
Execution time: 0.011439085006714
array(1) { ["section"]=> string(65) "rama-mesazh-ngushellimi-per-ndarjen-nga-jeta-te-avni-mules-225725" }