Rama në Kinë, merr me vete biznesmenët e përfolur për lidhje me të

Publikuar tek: politike, më 10:24 26-10-2015 Rama në Kinë, merr me vete biznesmenët e përfolur për lidhje me të Edi Rama dhe Linda Rama

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga bashkëshortja Linda Rama është nisur drejt Kinës në krye të një delegacioni biznesmenësh e ministrash. Mes tyre, Samir Mane, president i Balfin Group, i cili është i përzgjedhuri i qeverisë për ndërtimin e hyrjes te Parku i Liqenit artificial të Tiranës, një projekt që është kundërshtuar nga shoqëria civile.

Pjesë e delegacionit është edhe drejtori i Spitalit Amerikan Klodian Allajbeu, i cili po ashtu kohët e fundit është vendosur nën akuzën e medias për lidhjet me firmën “Evita” që ka fituar tenderin miliona eurosh të dializës. Në delegacion është edhe drejtori Canacaris i Raifaizen Bank dhe Gregor Joti i Infosoft Albania.

Në programin e dhënë nga vetë  DMA (Developing Markets Association) thotë se ky takim i zyrtarëve dhe biznesit të qeverisë shqiptare në Hong Kong në Kinë bëhet për të afruar biznesin kinez dhe për të gjetur linja bashkëpunimi.

Në këtë forum, qeveria do të prezantohet përveç kryeministrit nga ministrat Damian Gjiknuri e Arben Ahmetaj, Guvernatori I Bankës Gent Sejko si dhe Gent Beqiri i AIDA.

Programi I forumit është zbardhur nga DMA.

Programi

 1230-1330: Lunch and Registration

1330-1345: Ëelcome Address & Opening Comments

• Atam Sandhu, Chief Executive, Developing Markets Associates

• HE Kujtim Xhani, Albanian Ambassador to China

1345-1400: Keynote Speech

HE Edi Rama, Prime Minister of the Republic of Albania

1400-1515: Session 1 – Economic Outlook and Overvieë

Chair: Atam Sandhu, Chief Executive, DMA

• Hon Arben Ahmetaj, Minister of Economic Development, Trade and Entrepreneurship

• Gent Sejko, Governor, Bank of Albania

• Christian Canacaris, Chief Executive Officer, Raiffeisen Bank

• Samir Mane, Oëner and President, Balfin Group

• Klodian Allajbeu, Chief Executive, American Hospital

1515-1545: Refreshments Break

1545-1700: Session 2 – Investing in Key Sectors

Chair: Genti Beqiri, Chief Executive, Albania Investment Development Agency (AIDA)

• Hon Damian Gjiknuri, Minister of Energy & Industry

• Suela Popa, Director, Rural Development Agency

• Michael Hoffmann, External Affairs and Communications Director, Trans Adriatic Pipeline (TAP)

• Omer Aydiner, Board Member, Ayen-AS

• Gregor Joti, Chief Executive, Infosoft Albania

Q&A Session

1700-1715: Closing Remarks

HE Edi Rama, Prime Minister of the Republic of Albania

1715-1830: Gala Netëorking Reception

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010209083557129
array(1) { ["section"]=> string(71) "rama-ne-kine-merr-me-vete-biznesmenet-e-perfolur-per-lidhje-me-te-23979" }