Rama në Londër flet për takimin me Tsipras, negociatat Kosovë-Serbi dhe me Greqinë

Publikuar tek: barometri, më 07:16 11-07-2018 Rama në Londër flet për takimin me Tsipras, negociatat Kosovë-Serbi dhe me Greqinë

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Londë, nga ku ka dhënë një intervistë për IBNA.

 

Rama është pyetur në lidhje me takimin me kryeministrin grek Aleksis Tsipras, negociatat me Shqipëri-Greqi, Greqi-Maqedoni dhe Kosovë-Serbi.

Intervista

Cilat janë pritshmëritë tuaja për rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE?

Rama: Është një proces i vazhdueshëm.

Ne kemi bërë hapa të rëndësishëm në nisjen e negociatave.

Ne kemi marrë vetëm datën për hapjen e negociatave, që do të zhvillohen vitin e ardhshëm, por kemi hyrë edhe në një proces të rëndësishëm të fazës analitike, që është faza që fillon pas fillimit të negociatave.

Është një zgjidhje pozitive përmes së cilës nuk duhet të harxhojmë asnjë minutë dhe ne duhet t'i përdorim këto 12 muaj për procesin analitik.

Pas marrëveshjes midis Greqisë dhe Maqedonisë, tani jemi duke pritur marrëveshjen e miqësisë midis Shqipërisë dhe Greqisë. Kur është takimi juaj me Kryeministrin Alexis Tsipras?

Rama: Besoj se ky takim do të mbahet së shpejti.

Çfarë prisni ju sa i përket një zgjidhje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë?

Zgjidhjet që kemi parë midis Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut si dhe zgjidhja midis Shqipërisë dhe Greqisë janë një tregues i qartë se kur ka vullnet, ka një mënyrë.

Përkundër faktit se zgjidhja midis Serbisë dhe Kosovës nuk është e lehtë për të arritur, unë jam i bindur se do të vijë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033241033554077
array(1) { ["section"]=> string(88) "rama-ne-londer-flet-per-takimin-me-tsipras-negociatat-kosove-serbi-dhe-me-greqine-127486" }