Rama në uzinën e ferrokromit në Elbasan, Balla urdhër: Të kontrollohet rafineria, shkelje të normave mjedisore

Publikuar tek: politike, më 10:32 14-11-2017 Rama në uzinën e ferrokromit në Elbasan, Balla urdhër: Të kontrollohet rafineria, shkelje të normave mjedisore

Kryetari i Grupit Parlamentarë të Partisë Socialiste, Taulant Balla së bashku me kryeministrin e vendit, Edi   Rama u ndalën për të  parë nga afër uzinën e Ferrokromit në Elbasan, e treta e këtij  lloji në industrinë minerare në vend.

Kapaciteti i kësaj uzine është 20 mijë ton ferrokrom në vit, kryesisht i destinuar për eksport.  Sipas deputetit Balla,  ferrokromi i dalë nga kjo uzinë eksportohet në Amerikë, Gjermani, Itali e Francë.

"Aktualisht kompania GSA ka punësuar këtu 120 punëtorë, paga mesatare e të cilëve është 800 mijë lekë të vjetra. Numri i punonjësve pritet të rritet pasi kompania të vendos në punë edhe dy furrat e tjera. Vëzhguam nga afër edhe teknologjinë që kjo kompani aplikon për të respektuar mjedisin dhe u informova nga drejtuesit e kësaj kompanie se normat mjedisore respektohen tërësisht", tha Balla.

Lidhur me rafinerinë që funksionon në këtë zonë, Balla u shpreh se duhet të kontrollohet përmbushja e kritereve mjedisore.

 "Duhet të kontrollohet përmbushja e kritereve mjedisore, sepse banorët e Balldrenit dhe zonave përreth, dhe unë si deputet i zonës, kemi identifikuar shkelje të normave mjedisore", theksoi Balla.

bal.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “El Nino!” Njihuni me bosin e familjes Dako, djali 22-vjeçar i kryebashkiakut aksioner i dy kompanive me të ardhura marramendëse
Seanca me komisionerët e Avokatit të Popullit, deputetët e PD braktisin Komisionin e Ligjeve »
Article Logic
Execution time: 0.012006998062134
array(1) { ["section"]=> string(113) "rama-ne-uzinen-e-ferrokromit-ne-elbasan-balla-urdher-te-kontrollohet-rafineria-shkelje-te-normave-mjedisore-99488" }