Rama nga Gjermania KËRCËNON opozitën: Jepni alternativat tuaja se nuk ju presim në pafundësi (IRONIA ME METËN dhe HËNËN)

Publikuar tek: politike, më 17:03 19-09-2020 Rama nga Gjermania KËRCËNON opozitën: Jepni alternativat tuaja se nuk ju presim në pafundësi (IRONIA ME METËN dhe HËNËN)

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme në një intervistë nga Bavaria, Gjermani ka folur në lidhje me zhvillimet politike.

Rama është shprehur se është i hapur për alternativa dhe për bisedime me opozitën por nuk do të lejojë që ata të pengojnë procesin.

Ndër të tjera kryeministri nuk ka kursyer edhe ironinë për presidentin, ku shprehet se deklaratat e Metës varen nga rrotullimi i hënës.

“Nuk i kam ndjekur deklaratat e presidentit dhe nuk përbëjnë asnjë surprizë nga çfarë do forme që ata të materializohen. Presidenti ka një raport shumë personal me rrotullimin e hënës varet nga dita dhe kahja e hënës në momentin që flet.

Parlamenti vazhdon punen dhe është legjitim dhe në krye të detyrës për të reflektuar në Kodin Zgjedhor dhe ndryshimet e rëndësishme që ndodhin. Duke i hapur rrugë listave të hapura dhe duke konsoliduar sistemin zgjedhor. Nga një formulë apsurde që ishtë unikale në një formulë që e kanë të gjitha vendet evropiane dhe krijojë koalicione parazgjedhore.

Propozimi nuk është asnjë shpikje e kanë disa vende demokratike që përdorin listat e hapura çdo propozim është diksutueshëm. Dhe opozita mos të humbi kohë si zakonisht.

Kemi dhe angazhimin për sa më shumë humbasim kohë aq më pak bëhet i mundur implementimi i këtij sitstemi. Opozita është e mirëpritur të diksutojë, por që të pendojë procesin duhet ta harrojë sepse nuk ka kohë për të pritur dhe ne nuk do të presim në pafundësi,” tha Rama

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013247013092041
array(1) { ["section"]=> string(124) "rama-nga-gjermania-kercenon-opoziten-jepni-alternativat-tuaja-se-nuk-ju-presim-ne-pafundesi-ironia-me-meten-dhe-henen-220948" }