Rama nis rrugëtimin në krye të OSBE-së, zbulohet AXHENDA e sotme nga Ukraina

Publikuar tek: aktualitet, më 08:05 20-01-2020 Rama nis rrugëtimin në krye të OSBE-së, zbulohet AXHENDA e sotme nga Ukraina Edi Rama në Kiev

Kryeministri Edi Rama nis sot nga Ukraina, rrugëtimin e tij në drejtimin e Presidencës së OSBE-së.

Në cilësinë e kryetarit të zyrës së OSBE-së, Edi Rama do të zhvillojë sot takime në Kiev me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, kryeministrin Honcharuk, ministrin e Jashtëm Prystaiko dhe kryetarin e Parlamentit Dmytro Razumkov.

Pas takimeve do të ketë një konferencë shtypi me ministrin e Jashtëm të Ukrainës.

Në postimin e OSBE-së thuhet se bisedimet do të përqendrohen në forcimin e bashkëpunimit midis OSBE-së dhe Ukrainës, në punën e Misionit të posaçëm të monitorimit të OSBE-së (SMM) në Ukrainë, dhe në përpjekjet për një zgjidhje paqësore.

Rama gjithashtu do të takohet me stafin e SMM, Koordinatorin e Projektit në Ukrainë, dhe Përfaqësuesin e tij Special në Ukrainë dhe në Grupin e Kontaktit Trilateral.

Ndërkohë që në datë 21 janar kryeministri pritet të vizitojë Ukrainën lindore për të parë nga afër zonën e prekur nga konflikti.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026510953903198
array(1) { ["section"]=> string(82) "rama-nis-rrugetimin-ne-krye-te-osbe-se-zbulohet-axhenda-e-sotme-nga-ukraina-192554" }