Rama publikon vrasjet që nga 1990-a: Qeveria e Rilindjes dhe krimi në pasqyrën e viteve

Publikuar tek: politike, më 13:39 06-05-2015 Rama publikon vrasjet që nga 1990-a: Qeveria e Rilindjes dhe krimi në pasqyrën e viteve Postimi i kryeministrit Rama në Facebook

Kryeministri Rama ka publikuar shifrat e krimit të vrasjeve që nga viti 1990 për të bërë kështu një krahasim mes asaj që është bërë në këto 18 muaj të qeverisjes së tij. Sipas Ramës këto shifra pa koment tregojnë se Shqipëria po merr kthesën e duhur drejt transformimit në një vend plotësisht të sigurtë, me shifra kriminaliteti nën mesataren e rajonit dhe euorpës.

“- Vrasjet e regjistruara ndër vite:

Viti 1990 evidentuar 129 vrasje. 1991 (205 vrasje). 1992 (251 vrasje). 1993 (268 vrasje). 1994 (265 vrasje). 1995 (210 vrasje). 1996 (248 vrasje). 1997 (1542 vrasje). 1998 (573 vrasje). 1999 (496 vrasje). 2000 (275 vrasje). 2001 (208 vrasje). 2002 (179 vrasje). 2003 (144 vrasje). 2004 (119 vrasje). 2005 (131 vrasje). 2006 (87 vrasje). 2007 (103 vrasje). 2008 (88 vrasje). 2009 (82 vrasje). 2010 (118 vrasje). 2011 (124 vrasje). 2012 (125 vrasje). 2013 (107 vrasje). 2014 (98 vrasje).

- Vrasjet e tremujorit të parë janar- mars (në këtë statistikë janë të mbledhura bashkë edhe vrasjet me dashje edhe vrasjet nga pakujdesia po ashtu):

Viti 2005 evidentuar 27 vrasje. 2006 (17 vrasje). 2007 (19 vrasje). 2008 (23 vrasje). 2009 (26 vrasje). 2010 (28 vrasje). 2011 (29 vrasje). 2012 (29 vrasje). 2013 (28 vrasje). 2014 (32 vrasje). 2015 (16 vrasje)

55.8% më pak vrasje se në vitin 2014

- Vrasjet për muajin prill 2015 (edhe në këtë statistikë janë të mbledhura bashkë edhe vrasjet me dashje edhe vrasjet nga pakujdesia gjithashtu):

Viti 2015 evidentuar 3 vrasje. 2014 (11 vrasje). 2013 (14 vrasje). 2012 (7 vrasje). 2011 (7 vrasje). 2010 (6 vrasje). 2009 (7 vrasje) 2008 (5 vrasje). 2007 (7 vrasje). 2006 (10 vrasje). 2005 (9 vrasje)

72.7% më pak vrasje se në vitin 2014
78.6% më pak vrasje se në vitin 2013”, publikon Rama shifrat ndër vite nga rrjeti social.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01055908203125
array(1) { ["section"]=> string(92) "rama-publikon-vrasjet-qe-nga-1990-a-qeveria-e-rilindjes-dhe-krimi-ne-pasqyren-e-viteve-10491" }