Rama rrugës për Prishtinë merr lajmin e madh: Uroj të mbyllet sa më parë

Publikuar tek: aktualitet, më 11:24 16-02-2018 Rama rrugës për Prishtinë merr lajmin e madh: Uroj të mbyllet sa më parë

Kryeministri Edi Rama reagon menjëherë pas lajmit të mirë se një marrëveshje e re është nënshkruar mes Kosovës dhe Malit të Zi, sa i takon demarkacionit.

Përmes një statusi në facebook, Rama zbulon se është rrugës për në Prishtinë, si duket për të qenë pjesë e festimeve për 10-vjetorin e Pavaraësisë së Kosovës dhe se gjatë udhëtimit ka marrë lajmin e madh.

“Rrugës për Prishtinë ku sapo dëgjova për hapin e rëndësishëm drejt finalizimit të demarkacionit me Malin e Zi! Uroj të mbyllet sa më parë”, shkruan Rama.

 ramaaa.jpg

 

Sakaq, marrëveshja e re, që konsiston në korrigjimin e nënshkrimit të parë në 2015-ën është përshëndetur edhe nga presidenti Ilir Meta.

“Mali i Zi partner i shkëlqyer i shqiptarëve. Miratimi i Demarkacionit do sjellë një pranverë europiane për Kosovën e qytetarët e saj”, shprehet Meta.

Marrëveshja është nënshkruar në nivel presidentesh. Nga Kosova ka nënshkruar Presidenti Hashim Thaçi ndërsa nga Mali i Zi firmën e ka vëndosur presidenti malazez Filip Vujanoviq.

Kosova dhe Mali i Zi sipas marrëveshjes së nënshkruar janë dakorduar që demarkacioni të zgjidhet sa më shpejtë.

Së shpejti pritet të thirret edhe seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës për ratifikimin e demarkacionit.

LEXO EDHE: DEMARKACIONI, MARRËVESHJE E RE MES KOSOVËS DHE MALIT TË ZI

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gazetari i njohur letër të hapur ministrit Xhafaj: Jeni të paaftë, dhjaksa përballë parasë
Detaje të reja nga vrasja e biznesmenit pranë LSI-së, si duket autori nga pamjet e kamerave të sigurisë, shoqërohen në polici borxhlinjtë »
Article Logic
Execution time: 0.0099639892578125
array(1) { ["section"]=> string(78) "rama-rruges-per-prishtine-merr-lajmin-e-madh-uroj-te-mbyllet-sa-me-pare-110442" }