Rama: S’keni parë gjë akoma, çfarë do shikoni do habiteni edhe vetë. Jep edhe “lajmin e mirë”

Publikuar tek: politike, më 12:32 23-09-2015 Rama: S’keni parë gjë akoma, çfarë do shikoni do habiteni edhe vetë. Jep edhe “lajmin e mirë”

“S’keni parë gjë akoma absolutisht! Çfarë do shikoni ju do habiteni edhe vetë”. Kështu deklaroi kryeministri Rama nga foltorja e kuvendit duke folur për luftën kundër informalitetit. Rama tha se çdokush që zhvillon një aktivitet informal “jo sikur të mbyllë qepanat, por edhe pas qepenave po të fshihet nuk do t’i shpëtojë ligjit”. Kryeministri u tha kolegëve “lajmin e mirë” të disa ditëve më parë që sipas tij duhet të gëzonte edhe opozitën: "Shqipëria ka dalë nga lista e vendeve të monitoruara për pastrim parash".

“Jo po mbyllën qepenat dhe po u mbyllën pas qepenave nuk do ia dalin ligjit. Do përballen me të gjitha masat ndëshkuese që parashikon paketa njësoj si në çdo vend europian. Nuk është ky operacion hapi i parë kundër informalitetit. Ne kemi dy vjet që punojmë kundër informalitetit por sot janë pjekur kushtet për një fazë të re. Ne i kemi çregjistruar 30 për qind të bizneseve që figuronin të padeklaruar  prej vitesh. Ju thoni janë mbyllur bizneset. Nuk janë mbyllur bizneset, janë çregjistruar bizneset e padeklaruar prej 10 vitesh.

34 mijë mosdeklarues të ardhurash, se s’keni parë gjë akoma absolutisht. Çfarë do shikoni ju do habiteni edhe vetë. Besoj se një ditë të bukur do ndaheni nga ai dhe do thoni çfarë kemi bërë 8 vjet në pushtet dhe e bëmë shtetin rrumpallën më të madhe që mund të imagjinojë mendja”, tha Rama ndërsa bëri edhe një bilanc të shifrave:

“Kemi bërë 455 kallëzime për aktivitet të palligjshëm, për fshehje të ardhurash, abuzime... 233 punonjës janë dëbuar nga rradhët e administratës tatimore doganore se kanë abuzuar .

Ne sot jemi në kushtet kur kura ka filluar të japë efekt dhe sot ne kemi marrë një lajm të mirë që duhej t’ju gëzonte edhe ju. Shqipëria doli nga lista e zezë e vendeve që ishin në monitorim për pastrim parash. Kush e futi Shqipërinë në këtë listë, në apo ju? Sigurisht që e nxorrën nga lista e zezë politikat tona dhe veprat tona.

Dhe në fund disa shifra që duhet t'ju bënin të skuqeshit jo nga e qeshura, dhe duhet të kishit minimalisht mirësinë mos iqeshnit fare se vetëm në shtator janë 11531 biznese më shumë se sa në shtatorin e plotë”, tha Rama nga foltorja e Kuvendit.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0090610980987549
array(1) { ["section"]=> string(94) "rama-s-keni-pare-gje-akoma-cfare-do-shikoni-do-habiteni-edhe-vete-jep-edhe-lajmin-e-mire-21468" }