Rama vizitë në Austri, takim me Sebastian Kurz, ja çfarë do të diskutohet

Publikuar tek: aktualitet, më 09:22 29-05-2018 Rama vizitë në Austri, takim me Sebastian Kurz, ja çfarë do të diskutohet Edi Rama

Ditën e mërkurë kryeministri Edi Rama pritet të takohet me kancelarin austriak Sebastian Kurz në Vjenë.

Sipas mediave vjeneze pjesë e bisedimeve do të jetë mbështetja e reformave në Shqipëri, hapja e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë.

Vizita vjen vetëm pak kohë pas samitit të Sofjes, ndërsa media austriake si “Kurier” citojnë Ramën: “Europa është një religjion për ne” dhe Sebastian Kurz i cili kërkon perspektivë europiane për Ballkanin Perëndimor që të zbehin ndikimin turk në rajon.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022577047348022
array(1) { ["section"]=> string(78) "rama-vizite-ne-austri-takim-me-sebastian-kurz-ja-cfare-do-te-diskutohet-122472" }