Ramush Haradinaj dha dorëheqjen, ZGJEDHJET e parakoshme më 8 SHTATOR

Publikuar tek: rajon, më 12:23 22-07-2019 Ramush Haradinaj dha dorëheqjen, ZGJEDHJET e parakoshme më 8 SHTATOR

Publikohet data e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë.

Duke iu referuar burimeve brenda Presidencës mediat kosovare shkruajnë se zgjedhjet e jashtëzakonshme do të mbahen më 8 shtator.

Sipas RTK-së, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka vendosur që në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpallë zgjedhjet e jashtëzakonshme me 8 shtator.

Në bazë të interpretimeve ligjore, zgjedhjet e jashtëzakonshme duhet të mbahen jo më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë.

Por ende mbetet e paqartë data e zgjedhjeve, pasi ende nuk kemi të bëjmë me konstituimin të ri të Kuvendit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070199966430664
array(1) { ["section"]=> string(74) "ramush-haradinaj-dha-doreheqjen-zgjedhjet-e-parakoshme-me-8-shtator-172960" }