RAPORT I IRANIT/ Shkatërrohet rrjeti prej 17 spiunësh të CIA, ishin punësuar në sektorët kibernetikë dhe privatë

Publikuar tek: bota, më 09:57 22-07-2019 RAPORT I IRANIT/ Shkatërrohet rrjeti prej 17 spiunësh të CIA, ishin punësuar në sektorët kibernetikë dhe privatë

Irani ka kapur 17 spiunë që punojnë për CIA amerikane dhe disa prej tyre janë dënuar me vdekje, raportoi të hënën media iraniane, sipas Reuters.

Televizioni shtetëror citoi ministrinë e Inteligjencës që tha se ka shkatërruar një rrjet spiunësh të CIA dhe ka kapur 17 të dyshuar. Një zyrtar tha se disa nga këto arrestime janë gjykuar dhe dënuar me vdekje. Lajmi vjen pas tre muajsh spiraleje konfrontimi me Perëndimin që filloi pas vendosjes së sanksioneve të USA me efekt për atë që ndodhi në Maj.

Javën e kaluar, Irani kapi një anije me flamur britanik në Strait of Hormuz, pasi Marina Mbretërore Britanike kapi një anije iraniane jashtë brigjeve të Gjibraltarit në 4 korrik. “Spiunët e zbuluar ishin punësuar në sektorë sensitivë privatë ne ekonomi, nuclear, infrastrukturë, ushtri dhe fushat cibernetike…ku ata mblidhin informacion të klasifikuar” thuhet në një deklaratë të ministrisë në televizionin shtetëror.

Nuk është e qartë nëse këto arrestimeve janë lidhur nme një cështje në të cilën Irani than ë qershor se kishte ekspozuar një rrjet spiunazhi kibernetik që drejtohej nga CIA dhne që disa spiunë të SHBA ishin arrestuar në vende të ndryshme si rezultat I këtij aksioni.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.081050872802734
array(1) { ["section"]=> string(117) "raport-i-iranit-shkaterrohet-rrjeti-prej-17-spiunesh-te-cia-ishin-punesuar-ne-sektoret-kibernetike-dhe-private-172932" }