Raportet ekonomike me partneren aleate të Shqipërisë zhgënjyese gjatë gushtit

Publikuar tek: ekonomi, më 19:04 28-09-2016 Raportet ekonomike me  partneren aleate të Shqipërisë zhgënjyese gjatë gushtit

Raportet ekonomike me partneren aleate të Shqipërisë, Italinë, gjatë gushtit kanë qenë zhgënjyese, pasi kanë rënë eksportet me 10,9% në krahasim me një vit më parë.  Ndërkohë që importet nga ky shtet kanë qenë në rritje me 5.6% në krahasim me një vit më parë.

Pavarësisht luhatjeve gjatë muajve të import-eksporteve, Italia mbetet partnerja  jonë kryesore me 28.6% të shkëmbimeve tregtare ekonomike, më pas renditen Greqia(7.4%), Kina (7.1%)dhe Turqia(6.7%).

Shkëmbimet tregtare me vendet e BE-së zënë 62.6% të gjithë tregtisë. Një rritje të eksporteve ka patur me Spanjën, Greqinë dhe Maqedoninë.

eksportet_me_jashte.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022209167480469
array(1) { ["section"]=> string(83) "raportet-ekonomike-me-partneren-aleate-te-shqiperise-zhgenjyese-gjate-gushtit-54424" }