Raporti final i FMN-së: Vlerësojmë reformat e qeverisë, por ulni pragun për tatimin mbi të ardhurat personale

Publikuar tek: ekonomi, më 10:44 10-06-2016 Raporti final i FMN-së: Vlerësojmë reformat e qeverisë, por ulni pragun për tatimin mbi të ardhurat personale

Publikohet raporti final i Fondit Monetar Ndërkombëtar pas një sërë takimesh me përfaqësues të qeverisë shqiptare dhe kontrollin e elementëve ekonomikë e financiarë.

‘’Vlerësojmë reformat e qeverisë, ulni pragun për tatimin mbi të ardhurat personale’’, ka qenë konkluzioni i këtij raporti.

Po kështu, FMN-ja ka rekomanduar një sërë reformash për përmirësimin e klimës së biznesit në Shqipëri. Edhe Dhoma Amerikane e Tregtisë doli në konkluzionin se klima  e biznesit në Shqipëri lë për të dëshiruar.

 “Niveli i taksave në Shqipëri është mbi mesataren e Ballkanit, por kufijtë e taksave janë relativisht të lartë. Ka hapësirë për të ulur pragun tatimor zero për tatimin mbi të ardhurat personale”, thotë ndër të tjera në raport Bordi i FMN-së.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024318933486938
array(1) { ["section"]=> string(113) "raporti-final-i-fmn-se-vleresojme-reformat-e-qeverise-por-ulni-pragun-per-tatimin-mbi-te-ardhurat-personale-43057" }