Raporti i DASH, ambasada e SHBA: E turpshme, një deputet i dënuar për trafikim, jashtë kriminelët nga Parlamenti

Publikuar tek: aktualitet, më 11:36 28-07-2015 Raporti i DASH, ambasada e SHBA: E turpshme, një deputet i dënuar për trafikim, jashtë kriminelët nga Parlamenti

Ambasada e Shteteve të Bashkuara e quan “të turpshme” praninë në Parlamentin e Shqipërisë të një deputeti të dënuar për trafikim të qenieve njerëzore, fakt që u theksua edhe në raportin e Departamentit të Shtetit Amerikan.

 Ambasada shprehet se “nxit qeverinë shqiptare t’i vazhdojë ato përpjekje për të luftuar të gjitha format e trafikimit të njerëzve nëpërmjet zbatimit të fortë të ligjit dhe mbrojtjes efikase të viktimave, si dhe me politika për parandalimin e trafikimit.”

“Në vijim të interesimit nga media për Raportin e Departamentit të Shtetit për Trafikimin e Personave për 2015, Ambasada e SHBA dëshiron të vërë në dukje se raporti vlerëson se Qeveria e Shqipërisë bëri përparim të mirë dhe vazhdon të bëjë përpjekje domethënëse për të përmbushur standartet minimale për eleminimin e trafikut.

Shtetet e Bashkuara janë të angazhuara të punojnë me Shqipërinë për të mbështetur përpjekjet e vazhduara kundër trafikimit të njerëzve”, shkruhet në reagimin e ambasadës.

“Në të njëjtën kohë, Ambasada vlerëson si të turpshme që ka një anëtar të parlamentit shqiptar me dënime për trafikimin e njerëzve. Shqiptarët kanë të drejtën të kenë përfaqësues të zgjedhur me integritet dhe standarte të larta etike, jo kriminelë. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë t’i kërkojnë të gjitha partive politike që t’i mbajnë individët me të shkuar kriminale larg jetës politike dhe publike të Shqipërisë”, mbyllet reagimi i ambasadës amerikane në Tiranë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama: Jo më ndërtime HEC-esh në zonat e mbrojtura. Gati paketa e masave ndëshkuese për abuzuesit
Priste dru në mënyrë të paligjshme, i bie pema në kokë »
Article Logic
Execution time: 0.013417959213257
array(1) { ["section"]=> string(114) "raporti-i-dash-ambasada-e-shba-e-turpshme-nje-deputet-i-denuar-per-trafikim-jashte-kriminelet-nga-parlamenti-17147" }