Referendumi historik në Turqi, reagon ashpër OSBE

Publikuar tek: bota, më 15:14 17-04-2017 Referendumi historik në Turqi, reagon ashpër OSBE

Ditën e djeshme Turqia ka mbajtur referendumin për ndryshimin kushtetues më të madh historik.

Votuesit turk vendosën kalimin nga Republikë Parlamentare në Republikë Presidenciale. Ky ndryshim përveç të tjerash i jep fuqi absolute presidentit të vendit.

Vendet perëndimore kanë qenë kundër këtij referendumi, duke e quajtur një hap mbrapa në demokracinë e vendit.

Pas daljes së rezultateve reagon OSBE , e cila e kritikoi ashpër këtë referendum.

Sipas OSBE referendumi nuk përmbushi standartet europiane duke akuzuar se palët në fushatë nuk kanë pasur mundësi të barabarta.

Kundërshtim për rezultatet janë hasur  dhe nga opozita turke, e cila kërkon rinumërim të votave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tragjedi, vritet me armë në derë të shtëpisë futbollisti i njohur Henriquez
Shqiptari plagos në oborrin e shtëpisë adoleshentin grek (NGJARJA) »
Article Logic
Execution time: 0.010951995849609
array(1) { ["section"]=> string(54) "referendumi-historik-ne-turqi-reagon-ashper-osbe-75467" }