Referendumi në Zvicër, qytetarët nuk pranojnë t’i japin fund lëvizjes së lirë

Publikuar tek: bota, më 20:02 27-09-2020 Referendumi në Zvicër, qytetarët nuk pranojnë t’i japin fund lëvizjes së lirë Ilustruese

Rreth 63% e votuesve në Zvicër nuk kanë pranuar propozimin e qeverisë për t’i dhënë fund marrëveshjes me BE-në për sa i përket lëvizjes së lirë.

Edhe pse nuk është anëtare e BE, Zvicra pranon lëvizjen e lirë të qytetarëve, në mënyrë që të bashkëpunojë me Bashkimin Europian për tregëtinë e lirë.

Mbështetësit e propozimit për të hequr lëvizjen e lirë u shprehën se ky hap  do të lejonte Zvicrën të kontrollonte kufijtë e saj dhe të zgjedhë vetëm emigrantët që dëshiron, ndërsa kundërshtarët e tyre thanë se dalja nga marrëveshja për lëvizjen e lirë  do të zhyste vendin në recesion dhe do të privonte qindra mijëra qytetarë zviceranë nga liria e tyre për të jetuar dhe punuar në të gjithë Evropën.

Qytetarët zviceranë votuan edhe për disa çështje të tjera, mes të cilave edhe për të mos dhënë më leje atësie për baballarët e rinj dhe kanë hedhur poshtë një propozim për ta bërë sa më të lehtë gjuetinë e specieve të mbrojtura sikundër ujqërit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011723041534424
array(1) { ["section"]=> string(83) "referendumi-ne-zvicer-qytetaret-nuk-pranojne-t-i-japin-fund-levizjes-se-lire-221871" }