Referendumi për pavarësinë e Katalonjës, mbi 300 të plagosur nga përplasjet me policinë

Publikuar tek: bota, më 15:28 01-10-2017 Referendumi për pavarësinë e Katalonjës, mbi 300 të plagosur nga përplasjet me policinë

Mbi 300 persona janë plagosur, disa prej tyre me dëmtime të rënda, nga përplasjet me forcat e policisë gjatë tentativës për të ndaluar votimin në referendumin për pavarësinë e Katalonjës.

Policia spanjolle ka përdorur gaz lotësjellës, plumba dhe shkopa gome për të ndaluar qindra mijëra qytetarë të votojnë.

Rajoni i Katalonjës me kryeqytet Barcelonën kërkon prej vitesh shkëputjen nga Spanja. Dikur me dhunë e akte terroriste të grupeve separatiste e sot me referendumin popullor që zyrtarët spanjollë e quajnë të paligjshëm.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E rëndë në Francë/ një person sulmon me thikë kalimtarët, dy të vdekur
Hap derën e shtëpisë, ja surpriza e veçantë që gjen (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.011189937591553
array(1) { ["section"]=> string(92) "referendumi-per-pavaresine-e-katalonjes-mbi-300-te-plagosur-nga-perplasjet-me-policine-94355" }