Reforma në drejtësi, Xhafaj dhe Halimi në zyrat e BE, zhbllokohet puna në komision

Publikuar tek: politike, më 20:42 18-03-2016 Reforma në drejtësi, Xhafaj dhe Halimi në zyrat e BE, zhbllokohet puna në komision

Dy forcat e mëdhaja politike, PS dhe PD kanë rënë dakord që rinisjen e dialogut për reformën në drejtësi. Dakortësimi është arritur falë ndërhyrjes së ambasadorëve të SHBA-së dhe BE-së, Donald Lu dhe Romana Vlahutin.

Raportohet se takimi i sotëm mes Fatmir Xhafajt dhe Eduard Halimit është zhvilluar në ambientet e zyrave të Bashkimit Europian në Tiranë, ku të pranishëm ishin Lu dhe Vlahutin.

Palët kanë rënë dakord që diskutimet të shtrihen në nivel politik dhe në nivel ekspertësh. Fillimisht partitë do të diskutojnë pjesën politike të draftit, që më pas do i kaloi ekspertëve të nivelit të lartë. Ekspertët do të shqyrtojnë anën teknike, për të arritur më pas në draftin përfundimtar. Në tyrezën e ekspertëve do të ketë përfaqësues nga të gjitha partitë parlamentare, si dhe përfaqësues të OPDAT dhe Euralis.

Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi do të mblidhet të mërkurën e javës së ardhshme. 

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0096621513366699
array(1) { ["section"]=> string(86) "reforma-ne-drejtesi-xhafaj-dhe-halimi-ne-zyrat-e-be-zhbllokohet-puna-ne-komision-35454" }