Refuzimi i Mërgim Mavrajt, reagojnë UEFA dhe FIFA

Publikuar tek: sport, më 07:36 29-05-2016 Refuzimi i Mërgim Mavrajt, reagojnë UEFA dhe FIFA

UEFA dhe FIFA i janë përgjigjur interesit të “Presheva Jonë” lidhur me refuzimin e futbollistit Mërgim Mavraj, për të veshur fanellën ku reklamohej një birrë nga Kosova. Mavraj ka refuzuar të mbante veshur fanellën me logon e birrës, për shkak të besimit të tij fetar.

Dy institucionet më të larta të futbollit janë shprehur se çështja e reklamave u përket ekipeve kombëtare, ndërsa reklamimi i alkoolit dhe duhanit nuk është i ndaluar, ndonëse është padëshirueshme për publikun.

“Alkooli dhe duhani në shumë mjedise botërore janë të ndaluar t’u bëhet reklamë… Nuk dime se sa kjo çështje është e rregulluar apo  jo me legjislacionin shqiptar. Prandaj, çështja e reklamave ne fanellat e lojtarëve është çështje që i takon shtetit, respektivisht ekipeve kombëtare. Nëse futbollistët pranojnë dhe në marreveshje me klubin,  kjo mund të ndodhë që në fushën e gjelbër ata t’u bëjnë reklamë birrave apo cigareve edhe pse kjo natyrë reklamimi  nuk është e hijshme dhe e dëshirueshme për  sytë e qytetarëve, sidomos për pulikun  adoleshent, për fëmijet, rininë nën 18 vjeç”, thuhet në reagim.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027812004089355
array(1) { ["section"]=> string(54) "refuzimi-i-mergim-mavrajt-reagojne-uefa-dhe-fifa-41780" }